Warszawa okiem kamery 3. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu

Warszawa okiem kamery 3. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu

Sześć weekendów, grono doświadczonych doradców, jedno miasto – Warszawa. Zakończyła się 3. edycja Młodzieżowych Warsztatów Reportażu – programu edukacji kulturalnej adresowanego do młodych mieszkańców stolicy. Powstały cztery nowoczesne reportaże filmowe, promujące atrakcyjny wizerunek miasta.

Seria praktycznych ćwiczeń i wykładów służyła zapoznaniu uczestników ze wszystkimi etapami procesu produkcji reportażu telewizyjnego – od budowania koncepcji, zbierania dokumentacji i pisania scenariusza, po zdjęcia, montaż, emisję i promocję. Nad procesem czuwali m.in.: doświadczona dokumentalistka Maria Zmarz-Koczanowicz, reżyser i scenarzysta Maciej Cuske, dziennikarka i producentka telewizyjna Jolanta Wiszniewska, operator kamery Mateusz Górny, a także Rafał Listopad, montażysta filmowy.

Wszystkie produkcje można zobaczyć w sieci. Oto lista tytułów i linków:

  • „Prezentów się nie oddaje”

Pałac Kultury i Nauki to serce Warszawy, ale też serce niezliczonej ilości osobistych historii. Dla jednych jest symbolem miasta, dla innych zbrodniczego systemu; jednego urzeka, innego razi; jest przedmiotem zagorzałych dysput. Mimo budzących kontrowersji, wznosi się ponad tkanką miasta, zrasta się z nią, wrasta we wspomnienia mieszkańców.

Warszawski Pałac Kultury i Nauki wyłania się z listopadowej mgły, a wraz z nim kolejne osoby, dla których nie jest on pustym budynkiem, lecz ważnym punktem na planie Warszawy, istotnym momentem w historii ich życia. Dokument uświadamia prostymi historiami, że PKiN – niewzruszony swarami nad jego jestestwem – jest sceną życia kolejnych pokoleń, dzięki czemu wrasta w tożsamość warszawiaków.


  • Widok

Najsłynniejszy widok w Warszawie? Z tarasu widokowego na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki oczywiście! Film to zapis zwykłych i niezwykłych historii podpatrzonych i podsłuchanych przez ekipę warsztatową.

Zgadnij, gdzie jestem? Jestem na szczycie Pałacu Kultury.

Zgadnij, co widzę? Panoramę Warszawy.

To było proste, prawda? Więc teraz zgadnij, co myślę, co mówię, jaki nastrój budzi we mnie widok miasta. Czy widok mnie urzeka, odraża, budzi sentymenty, przywołuje wspomnienia, a może ożywia marzenia?

Tę zabawę podjęli uczestnicy Młodzieżowych Warsztatów Reportażu. Ujęcia przypadkowych osób zwiedzających taras Pałacu Kultury zinterpretowali na swój sposób, z przymrużeniem oka, w wyniku czego powstał krótki filmik, przywołujący uśmiech, wywołujący śmiech, ale przede wszystkim budzący refleksję nad tym, jak wiele odmiennych myśli krąży po XXX piętrze tego budynku.


  • „Send me your location”

Młodość, impreza i Warszawa – ta mieszanka kończy się trudną pobudką na miejskim przystanku, po której nadchodzi nadzieja na odnalezienie poznanej poprzedniej nocy miłości. Nie zostało po niej nawet ulotne wspomnienie, tylko ślad w postaci numeru telefonu. Zaczyna się wymiana SMS-ów, w której tajemniczy adresat skłania bohatera po podróży po Warszawie.

Romantyczna historia, piękny miejski krajobraz, zaskakujące zakończenie, doskonała muzyka! Czego chcieć więcej?


  • Warsoviews

Pocztówki z Warszawy – tak w wielkim skrócie można określić obserwacyjny reportaż stanowiący relację z podróży po mieście. Jest to jednak Warszawa widziana oczami ludzi, którzy przybywają tu po raz pierwszy – jak postrzegają miasto? Jakie miejsca odkrywają, które widoki przyciągają ich wzrok, co jest warte uwagi na tyle, by zwrócić ku temu obiektyw kamery?


Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Dowiedz się więcej na stronach Stowarzyszenia FILMFORUM i festiwalu CINEMAFORUM.

***

3. Młodzieżowe Warsztaty Reportażu realizowane były w „Pracowni A35” przy ul. Andersa 35 w Warszawie. Pracownię uruchomiło Stowarzyszenie FILMFORUM, dla którego ta przestrzeń jest swojego rodzaju powrotem do korzeni. To tutaj w 2002 roku powołano do życia najstarszą inicjatywę stowarzyszenia – festiwal CINEMAFORUM. Wtedy w tych murach mieściła się filia Domu Kultury Śródmieście, a festiwal znany był pod nazwą “OSKARIADA”. Pracownia powstała jako przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń w zakresie organizacji nowoczesnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.