„Pracownia A35” – zakończono pierwszy etap programu rozwoju wolontariatu w obszarze kultury

„Pracownia A35” – zakończono pierwszy etap programu rozwoju wolontariatu w obszarze kultury

Dobiegł końca pierwszy sezon działalności warszawskiej „Pracowni A35”. Blisko 50 osób uczestniczyło w cyklu szkoleń z zakresu zarządzania projektami kulturalnymi. Nowoczesny program edukacyjny dla animatorów i młodych menadżerów był okazją do zdobycia praktycznych umiejętności związanych z pracą w branży kulturalnej, a także nawiązania sieci cennych znajomości.

Po serii wykładów poruszających zagadnienia z zakresu programowania, logistyki oraz promocji przedsięwzięć kulturalnych uczestnicy programu zostali poproszeni o opracowanie i zaprezentowanie własnych pomysłów na organizację wydarzenia kulturalnego. Wspólnie pochylono się nad optymalną formułą, niezbędnym zapleczem i potencjalnymi przeszkodami organizacyjnymi dotyczącymi każdego ze zgłoszonych projektów.

Ostatecznie podjęto decyzję o organizacji warsztatów analizy filmowej pod nazwą EDUKACJA SPOJRZENIA, które odbyły się od 7 do 9 listopada 2018 roku podczas warszawskiego festiwalu CINEMAFORUM. Warsztaty przeprowadzono na przykładzie filmu „FARAON” (1966) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Do udziału w projekcie w charakterze ekspertów zostali zaproszeni członkowie Zespołu Badań nad Filmem z Instytutu Kultury Polskiej UW, autorzy monografii „Faraon. Poetyka filmu” (2016) i towarzyszącego jej tomu „Faraon. Rozmowy o filmie” (2017).

Program przygotował uczestników do pogłębionego obcowania z dziełem filmowym. Podczas warsztatów i prelekcji rozmawiano o recepcji filmu „Faraon”, metodologii analizy filmu, roli scenografii i kostiumów, reżyserii, pracy aktorów, montażu, sztuce operatorskiej, dźwięku i muzyce. Za całość działań związanych z zaprogramowaniem, przygotowaniem oraz obsługą warsztatów odpowiadali uczestnicy „Pracowni A35”, zdobywając w ten sposób cenne, praktyczne doświadczenie związane z organizacją przedsięwzięć kulturalnych.

***

W 2019 roku odbędzie się kontynuacja projektu „Pracownia A35” rozwijająca dotychczasowe działania, składająca się z kolejnego zestawu szkoleń oraz części praktycznej. Omówione zostaną tematy związane z zarządzaniem organizacją, pozyskiwaniem środków i finansowaniem projektów kulturalnych, a także zagadnienia dotyczące współpracy międzynarodowej.

Rekrutacji można się spodziewać na wiosnę!

O inicjatywie możesz także przeczytać na stronie Stowarzyszenia FILMFORUM.

***

„Pracownię A35” przy ul. Andersa 35 w Warszawie uruchomiło Stowarzyszenie FILMFORUM, dla którego ta przestrzeń jest swojego rodzaju powrotem do korzeni. To tutaj w 2002 roku powołano do życia najstarszą inicjatywę stowarzyszenia – festiwal CINEMAFORUM. Wtedy w tych murach mieściła się filia Domu Kultury Śródmieście, a festiwal znany był pod nazwą “OSKARIADA”. Pracownia powstała jako przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń w zakresie organizacji nowoczesnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Projekt „Pracownia A35” – program rozwoju wolontariatu w obszarze kultury” współfinansuje m.st. Warszawa