Młodzież o filmie – filmy o młodzieży

Młodzież o filmie – filmy o młodzieży

Do końca stycznia 2019 r. odbędą się jeszcze dwa spotkania Młodzieżowego Klubu Filmowego „Młodzi Gniewni”. Raz w miesiącu uczniowie warszawskich szkół średnich spotykają się na kameralnych seansach w kinie Iluzjon, gdzie mają okazję zapoznać się z dziełami polskiego i światowego kina i podyskutować o nich pod kierunkiem publicystki popkulturowej Kai Klimek.

Do repertuaru trafiają przede wszystkim filmy, które poruszają tematy bliskie dorastającej młodzieży. Często są to propozycje festiwalowe, których nie można zobaczyć w zwykłej kinowej dystrybucji. Jeszcze przed świętami, 18 grudnia, będzie można obejrzeć nagradzaną na festiwalach filmowych (nagroda główna MFF „Żydowskie Motywy”, nagroda Izraelskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora drugoplanowego) koprodukcję polsko-izraelską „Droga Aszera” (2017). W swoim pełnometrażowym debiucie pisarz, reżyser i nauczyciel Matan Yair opowiada historię Aszera, buntowniczego 17-latka rozdartego między podążaniem utartą ścieżką rodzinnego biznesu a światem literatury odkrywanym wspólnie z charyzmatycznym pedagogiem.

Z kolei 22 stycznia nowy rok otworzy wyjątkowy przedpremierowy pokaz filmu Olmo Omerzu „Kawki na drodze” (2018) – czeskiego kandydata do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. „Kawki na drodze” to kameralne i subtelne kino drogi, a zarazem łotrzykowska opowieść o młodzieńczych wybrykach, przyjacielskiej lojalności i trudach dorastania. Film został nagrodzony za reżyserię oraz otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Spotkania odbywają się we wtorki o godzinie 18.00 w kinie Iluzjon. Bilet na jeden seans kosztuje 10 zł, w kasach kina można też kupić karnet upoważniający do udziału w 4 spotkaniach w cenie 35 zł.

Czytaj więcej na stronie FINA.