MASTERCLASS – Szkoła Filmowania

MASTERCLASS – Szkoła Filmowania

Projekt MASTERCLASS – Szkoła Filmowania jest wspólnym przedsięwzięciem FILMFORUM i warszawskich szkół ponadpodstawowych, w tym VII LO im. Juliusza Słowackiego, w którym na jesieni odbyły się już spotkania mistrzowskie z profesjonalistami poszczególnych profesji filmowych.  Pierwszy etap warsztatów MASTERCLASS cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. W każdym spotkaniu uczestniczyło około 200 osób!

O swojej pracy opowiedział Andrzej Wolf (autor zdjęć filmowych), Marcin Kot Bastkowski (montażysta filmowy), Mateusz Damięcki (aktor, współautor projektu) oraz Anna Zamecka (reżyserka). Wykładowcy wyjaśniali funkcję oraz charakterystykę pracy poszczególnych pionów filmowych, a także starali się przedstawić jak wygląda praca na planie, a przede wszystkim współpraca ekipy filmowej. Teoretyczne warsztaty były urozmaicone o projekcje filmów poszczególnych wykładowców, a także wstępne ćwiczenia praktyczne z kadrowania i obsługi kamery.

Program II części projektu opiera się o weekendowy cykl wykładowo-warsztatowy, podczas którego uczestnicy przejdą kompleksową ścieżkę od pomysłu do premiery, poznając poszczególne profesje filmowe. Młodzież zdobędzie wiedzę z zakresu tworzenia scenariusza, reżyserii, aktorstwa, organizacji produkcji filmowej i postprodukcji materiałów audiowizualnych. To wyjątkowa szansa na poznanie całego procesu powstawania filmu i zasmakowanie twórczej atmosfery panującej w profesjonalnej ekipie filmowej.

W gronie opiekunów artystycznych tegorocznej edycji warsztatów znaleźli się m.in.:

Mateusz Damięcki – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Ambasador projektu MASTERCLASS – Szkoła Filmowania. Każdorazowo opiekuje się warsztatami i przekazuje swoją wiedzę młodym talentom aktorskim. Odpowiada także za generalną formułę programową warsztatów MASTERCLASS.

Kuba Czekaj – reżyser, scenarzysta. Autor takich filmów jak “Baby Bump”, czy “Królewicz Olch”. Niejednokrotnie pracował z młodzieżą prowadząc warsztaty filmowe, panele i wykłady z zakresu reżyserii i scenariopisarstwa.

Marcin Kot Bastkowski – montażysta filmowy. Autor montażu filmów: „Ogniem i Mieczem”,  „Something better to come” czy „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”. Dyrektor WAMA Film Festival, podczas którego co roku organizowane są międzynarodowe warsztaty filmowe dla młodzieży. Doświadczony wykładowca i nauczyciel montażu. Od lat opiekuje się montażem i postprodukcją materiałów audiowizualnych podczas warsztatów MASTERCLASS.

Warsztaty będą odbywać się w przestrzeniach pracowni edukacji kulturalnej pod nazwą “Pracownia A35”, zlokalizowanej w siedzibie FILMFORUM na warszawskim Muranowie. Realizacja zdjęć do filmów zostanie przeprowadzona w przestrzeni miejskiej stolicy. Program szkoleniowy będzie trwał od 13 kwietnia do 16 czerwca 2019 r. i zakończy się finałowym pokazem filmów warsztatowych w sercu Warszawy – Pałacu Kultury i Nauki – w kinie KINOTEKA.

PROGRAM (PDF)

REGULAMIN (PDF)   FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

***

Organizator: FILMFORUM
Partner: VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie
Partner technologiczny: BEiKS Machulski

Projekt „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania (5. edycja)” współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Projekt objęty patronatem programu FILMOTEKA SZKOLNA realizowanego przez
Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF.

 

AKTUALNOŚCI:

W niedzielę 16 czerwca 2019 r. zakończył się całoroczny program MASTERCLASS – Szkoła Filmowania. Premiera filmów stworzonych przez uczestników warsztatów odbyła się w kinie Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki. Krótkometrażowe fabuły osadzone w Warszawie zostały przygotowane pod opieką profesjonalistów branży filmowej. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach scenariuszowych reżysera Kuby ...
Czytaj dalej
Finał 5. edycji projektu „MASTERCLASS - Szkoła Filmowania” w kinie KINOTEKA W niedzielę 16 czerwca 2019 r. odbędzie się uroczysty pokaz filmów stworzonych przez uczestników warsztatów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – wstęp wolny! Uczestnicy warsztatów praktycznych „MASTERCLASS - Szkoła Filmowania” na początku kwietnia 2019 r. podjęli wyzwanie, jakim było stworzenie krótkometrażowych ...
Czytaj dalej
To już ostatnie dni rekrutacji na warsztaty MASTERCLASS - Szkoła Filmowania! Przedstawiamy opiekunów artystycznych, pod których okiem powstawać będą filmy warsztatowe. Do 5 kwietnia 2019 r. można zgłosić się na bezpłatne warsztaty MASTERCLASS – Szkoła Filmowania. Program projektu opiera się na weekendowym cyklu wykładowo-warsztatowym, podczas którego uczestnicy przejdą kompleksową ścieżkę ...
Czytaj dalej
MASTERCLASS - Szkoła Filmowania: startuje rekrutacja na kolejną edycję warsztatów filmowych w Warszawie Rozpoczął się nabór zgłoszeń na warsztaty, w ramach których młodzi warszawiacy będą mieli okazję zasmakować przygody z filmem i zrealizować własne produkcje pod okiem profesjonalistów. Filmy uczestników zostaną zaprezentowane na dużym ekranie w warszawskim kinie KINOTEKA. Warszawa ...
Czytaj dalej