Finał „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania” w kinie KINOTEKA

Finał 5. edycji projektu „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania” w kinie KINOTEKA

W niedzielę 16 czerwca 2019 r. odbędzie się uroczysty pokaz filmów stworzonych przez uczestników warsztatów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – wstęp wolny!

Uczestnicy warsztatów praktycznych „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania” na początku kwietnia 2019 r. podjęli wyzwanie, jakim było stworzenie krótkometrażowych filmów fabularnych osadzonych w przestrzeni miejskiej Warszawy. Uczestnicy pracowali pod okiem profesjonalistów, by zrealizować projekty filmowe na wysokim poziomie artystycznym.

Pierwsze pomysły na fabuły powstały jeszcze na etapie rekrutacji, podczas której kandydaci opisywali swoje koncepcje na scenariusze. Pozwoliło to na wyłonienie najciekawszych historii, a następnie ich opracowanie oraz stworzenie finalnych idei pod opieką reżysera Kuby Czekaja. Kwiecień zakończył się pitchingami, podczas których każda z czterech grup warsztatowych zaprezentowała swój scenariusz. Przysłuchiwali się im przyszli opiekunowie grup: Jakub BastkowskiFilip DrzewieckiRobert Gajzler i Tomasz Ślesicki. Była to okazja, by przedyskutować strukturę narracyjną poszczególnych tekstów, opracować plany produkcyjne i wprowadzić ostatnie poprawki.

Równolegle do prac nad scenariuszami odbywały się zajęcia dotyczące pracy nad filmem z perspektywy reżysera, operatora, montażysty oraz aktora. Wykłady i warsztaty z reżyserii i scenopisarstwa filmowego prowadził Kuba Czekaj. O pracy aktora oraz jego roli na planie filmowym opowiadał Mateusz Damięcki, natomiast Grzegorz Milczarczyk przeprowadził warsztaty pozwalające na przygotowanie do roli w filmie fabularnym. Andrzej Wolf przybliżył zasady pracy z kamerą i światłem na planie oraz elementy estetyki wizualnej filmu. Marcin Kot Bastkowski wprowadził uczestników w tematykę budowania narracji filmowej w trakcie montażu materiału.

Wielowymiarowo przygotowani uczestnicy w drugiej połowie maja rozpoczęli realizację zdjęć. Cztery grupy warsztatowe sprawnie poradziły sobie z tym zadaniem, by następnie przystąpić do montażu. Świeżo wyprodukowane fabuły będą miały swoją premierę 16 czerwca 2019 r. o godzinie 10:00 podczas uroczystego pokazu finałowego w kinie KINOTEKA w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

***

Organizator: FILMFORUM 
Partner: VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie 
Partner technologiczny: BEiKS Machulski

Projekt „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania (5. edycja)” współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Projekt objęty patronatem programu FILMOTEKA SZKOLNA realizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF.